Dzieci a rozwód?

Aktualności i media

Rozwód, nawet jeśli przebiega w atmosferze zgody pomiędzy małżonkami jest trudnym procesem. Olsztyn, a raczej sądy w tym mieście, podobnie jak w wielu innych miejscowości w nasszym kraju są miejscem gdzie takich postępowań odbywa się coraz więcej. Wiele z nich nie przebiega jednak w spokojnej, albo przynajmniej neutralnej atmosferze. Rozwodom w wielu przypadkach towarzyszą spory, w tym konflikty o to, kto otrzyma opiekę nad dzieckiem lub o to, kto i ile pieniędzy będzie musiał wypłacać na jego opiekę. Mało znanym szerokiej opinii publicznej jest rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić wielu nerwów przy ustalaniu kwestii rodzicielskich. Mowa o skodyfikowanym w prawie rodzinnym planie opiekuńczo-wychowawczym. Chodzi o plan, jaki mogą ułożyć małżonkowie jeśli dojdą do porozumienia. W takiej sytuacji sąd ma przymus go uwzględnić. Jest to rozwiązanie korzystne dla obydwu stron ponieważ rodzice podejmując współpracę przy ustaleniu kwestii dotyczących ich dzieci gwarantują sobie większy wpływ na to, jak będzie się w przyszłości układała ich relacja z dzieckiem. Jeżeli jednak rozwodzący się małżonkowie nie chcą lub nie są w stanie dojść do porozumienia, decyzję dotyczącą tego jak określone zostaną rodzicielskie obowiązki, podejmuje sąd. Może on powierzyć sprawowanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, minimalizując jednocześnie władzę rodzicielską drugiego w zakresie konkretnych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka. Zdarza się tak, w sytuacji w której przemawia za tym interes dziecka. Istotną kwestią jest ponadto kwestia związana z zabezpieczeniem warunków życia dziecku. Nierzadko małżonkowie zajmują wspólne dom. Wówczas sąd w wyroku w sprawie rozwodowej decyduje o sposobie korzystania z tego lokalu przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wyjątkowych wypadkach, np. gdy jeden z małżonków swym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może podjąć decyzję o eksmisji takiego małżonka na żądanie drugiego. Innym rozwiązaniem w przypadku wniosku złożonego przez obydwie strony postępowania jest podział wspólnego mieszkania albo, przy braku sprzeciwu jednego z małżonków przyznanie mieszkania jednemu z nich. Za każdym razem sąd podejmując decyzję w tej sprawie o rozwód z orzeczeniem winy lub rozwód bez orzeczenia winy ma na uwadze dobro dziecka, które jest tutaj dobrem najbardziej istotnym.

Przeczytaj również w kategorii: Aktualności i media

Chemia spożywcza w służbie społeczeństwu
Aktualności i media
Jedzenie w naszych czasach składa się z wielu komponentów. Minęły już czasy, w których pożywienie było wytwarzane w we własnych domach a jed...